Officers & Directors...   

 bod1

bod2

All-Time Officers 

 

YEAR PRESIDENT VICE-PRESIDENT SECRETARY TREASURER
1959-61 GORDON PALMER '36 VANCE LIKINS '18 EUGENE A. GRUHLER '46 EUGENE A. GRUHLER '46
1961-62 VANCE LIKINS '18 DAVID GRAY '92 GORDON PALMER '36 GORDON PALMER '36
1962-63 LAURENCE M. MIDDLEMAS '16 DAVID GRAY '92 GORDON PALMER '36 GORDON PALMER '36
    DR. S. PRESTON CLEMENT'51    
1963-64 LAURENCE M. MIDDLEMAS '16 DAVID GRAY '92 GORDON PALMER '36 GORDON PALMER '36
    DR. S. PRESTON CLEMENT '51 GEORGE H. CROMPTON '20 GEORGE H. CROMPTON '20
1965-66 CHARLES W. ADAMS '18 LT. COL. GRANVILLE B. SMITH '18 GEORGE H. CROMPTON '20 GEORGE H. CROMPTON '20
      CHARLES P. KIMBALL'19 CHARLES P. KIMBALL'19
1966-67 COL. WILLIAM H. GREENE '28 SAMUEL S. HALL JR. '15 CHARLES P. KIMBALL '19 CHARLES P. KIMBALL '19
      HENRY L. NASH '16 HENRY L. NASH '16
1967-69 COL. WILLIAM H. GREENE '28 SAMUEL S. HALL JR. '15 HAROLD S. BARNES '16 HAROLD S. BARNES '16
1969-70 ARTHUR ROSS BORDEN JR. '39 ARTHURS S. BURNHAM '10 WILLIAM C. COLEMAN '47 WILLIAM C. COLEMAN '47
1970-72 A. WERK COOK '34 LARRICK H. GLENDENING '46 C. DUDLEY FOSTER '30 C. DUDLEY FOSTER '30
1972-73 LARRICK H. GLENDENING '46 CLIFFORD P. MOREHOUSE '25 C. DUDLEY FOSTER '30 C. DUDLEY FOSTER '30
1973-74 LARRICK H. GLENDENING '46 CLIFFORD P. MOREHOUSE '25 HEWITT C. LARSEN '50 HEWITT C. LARSEN '50
1974-75 CLIFFORD P. MOREHOUSE '25 C. DUDLEY FOSTER '30 HEWITT C. LARSEN '50 HEWITT C. LARSEN '50
1975-76 CLIFFORD P. MOREHOUSE '25 C. DUDLEY FOSTER '30 ALBERT Q. BUTLER '26 ALBERT 0. BUTLER '26
1976-77 C. DUDLEY FOSTER '30 GRISSIM H. WALKER '46 ALBERT Q. BUTLER '26 ALBERT 0. BUTLER '26
1977-78 GRISSIM H. WALKER '46 RICHARD F. CADWALLADER '37 JOAN B. BENNETT '73 ALBERT Q. BUTLER '26
1978-79 RICHARD F. CADWALLADER '37 THOMAS H. JONES '37 THOMAS A. HAMILTON '69 ALBERT Q. BUTLER '26
1979-80 THOMAS H. JONES '37 WILLIAM H. SEDGEMAN SR. '32 ROBERT M. DURHAM '48 DOROTHY G. POPE '27
1980-81 WILLIAM H. SEDGEMAN SR. '32 ROBERT A. DOWD '38 ROBERT M. DURHAM '48 DOROTHY G. POPE '27
1981-82 ROBERT A. DOWD '38 JOAN B. BENNETT '73 ROBERT M. DURHAM '48 DOROTHY G. POPE '27
1982-83 JOAN B. BENNETT '73 BENJAMIN F. SHATTUCK '37 ROBERT M. DURHAM '48 FRANK W. KNOWLTON JR. '35
1983-84 J. MICHAEL HARTENSTINE '74 ROBERT K. ROBINSON '49 MARGUERITE A. LARSON '46 FRANK W. KNOWLTON JR. '35
      J. RICHARD MATSON '57  
1984-85 ROBERT K. ROBINSON '49 FRANK W. KNOWLTON JR. '35 J. RICHARD MATSON '57 CHARLOTTE C. CROSBY '36
1985-86 FRANK W. KNOWLTON JR. '35 J. RICHARD MATSON '57 DOROTHY R McGANN '41 CHARLOTTE C. CROSBY '36
1986-87 FRANK W. KNOWLTON JR. '35 E. TEFFT BARKER '37 D OROTHY R. McGANN '41 JOHN G. McCULLOCH '40
1987-88 DR. S. PRESTON CLEMENT '51 ALBERT R. DAYTZ '33 DOROTHY R. McGANN '41 JOHN G. McCULLOCH '40
    W. P. BOOTH JR. '62    
1988-89 DR. S. PRESTON CLEMENT '51 ALBERT R. DAYTZ '33 ELLEN FIELD MARTIN '53 JOHN G. McCULLOCH '40
    ROBERT F. THURRELL JR. '42    
1989-90 ALBERT R. DAYTZ '33 ROBERT F. THURRELL JR. '42 ELLEN FIELD MARTIN '53 JOSEPH W. WEST '45
    STANLEY LAMPERT '43    
1990-91 ROBERT F. THURRELL JR. '42 STANLEY LAMPERT'43 ELLEN FIELD MARTIN '53 HERBERT T. McMEEKIN JR. '42
    CLYDE G. NIXON "63    
1991-92 ROBERT F. THURRELL JR. '42 CLYDE G. NIXON '63 ELLEN FIELD MARTIN '53 HERBERT T. McMEEKIN JR. '42
    JAMES D. KEENEY '65    
1992-94 JOHN DWINELL '38 JAMES D. KEENEY '65 EDITH B. ESKENASY '42 DWIGHT F. DAVIS '50
    ROBERT M. PEEBLES '40    
1994-95 JAMES D. KEENEY '65 ROBERT M. PEEBLES '40 EDITH B. ESKENASY '42 E. TEFFT BARKER '37
1995-96 JAMES D. KEENEY '65 WHIT HOBBS '41 EDITH B. ESKENASY '42 E. TEFFT BARKER '37
    MICHAEL LE VINE '52    
1996-97 MICHAEL LE VINE '52 ROBERT W. KNEELAND '60 EDITH B. ESKENASY '42 E. TEFFT BARKER '37
    FRANK P. HOOD '82    
1997-98 MICHAEL LE VINE '52 ROBERT W. KNEELAND '60 ELINOR R. WHARTON '55 E. TEFFT BARKER '37
    FRANK P. HOOD '82    
1998-99 ROBERT W. KNEELAND '60 DONALD E. FARRAR '54 G. STEPHEN STEFENHAGEN '56 J.JEREMY T. WHATMOUGH '56
    DR. ELINOR R. WHARTON '55    
1999-00 DONALD E. FARRAR '54 DR. ELINOR R. WHARTON '55 DANIEL COHEN '60 J. JEREMY T. WHATMOUGH '56
    WILLIAM D. GEER. JR. 56    
2000-01 DONALD E. FARRAR '54 DR. ELINOR R. WHARTON '55 DANIEL COHEN '60 J. JEREMY T. WHATMOUGH '56
    WILLIAM D. GEER, JR. '56    
2001-03 DR. ELINOR R WHARTON '55 J. JEREMY T. WHATMOUGH '56 DR. DONALD L. BORNSTEIN '50 WILLIAM D. GEER, JR.'56
    MARIE R. KEENEY '67    
    WALTER ULIN '54    
2003-05 J. JEREMY T. WHATMOUGH '56 WILLIAM D. GEER, JR.'56 DR. DONALD L. BORNSTEIN '50 ROBERT W. CUTLER '70
    WALTER ULIN '54    
2005-07 WILLIAM D. GEER, JR. '56 WALTER ULIN '54 DR. DONALD L. BORNSTEIN '50 ROBERT W. CUTLER '70
    ED LAAKE '77    
2007-09 WALTER ULIN '54 DR. DONALD L. BORNSTEIN '50 CURRAN C. CAMPBELL '95 ROBERT W. CUTLER '70
    ED LAAKE '77 GRACE KANG  
    WILFRED F. LORRY '56    
2009-11 WILFRED F. LORRY '56 JOHN LUCAS '58 MARIE R. KEENEY '67 ROBERT W. CUTLER '70
2011-13 JOHN LUCAS, '58 MARY LOU WINNICK '59 DR. JOHN BULLOCK '68, '03 ROBERT W. CUTLER '70
    MANDA SCHOSSBERGER JORDAN '90   PETER BUROS '76
2013-15 MARY LOU WINNICK '59 MANDA SCHOSSBERGER JORDAN '90 DR. JOHN BULLOCK '68, '03 PETER BUROS '76
    DR. ARYSOL SOLTERO NIFFENEGGER '84    
2015-17 MANDA SCHOSSBERGER JORDAN '90 DR. ARYSOL SOLTERO NIFFENEGGER '84 DR. BRENDA BROWN '88 PETER BUROS '76
    DR. JOHN BULLOCK '68, '03    
2017-18 PETER J. COOPER, '75 RICHARD MCCAFFERY '64 OLIVER JANNEY '70 OLIVER JANNEY '70
    JAMES MEADE '91    
         
         
         
         

 

                                 

CONTACT US